تبلیغات
::.خبرگزاری شوط و ماکو.:: - مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در نشست خبری:
::.خبرگزاری شوط و ماکو.::
اخبار روز شهرستانهای شوط،ماکو و حومه...
با سلام. با تلاش های فراوان تیم خبری شوط و ماکو، نسخه ی جدید خبرگزاری شوط و ماکو راه اندازی گردیده است. همینک آخرین و بروزترین اخبار را در نسخه جدید سایت ما دنبال نمایید:

ورود به نسخه جدید


مرتبه
تاریخ : یکشنبه 27 مهر 1393

درآمدهای منطقه آزاد ماکو بدون سرمایه گذاری ها 5 برابر شده است

 مدیر عامل منطقه‌آزاد تجاری و صنعتی ماکو گفت: درآمدهای منطقه آزاد ماکو بدون سرمایه گذاری ها 5 برابر شده است.

حسین فروزان در سومین نشست خبری خود که در محل استانداری آذربایجان غربی برگزار شد،  توجه به زیرساخت های منطقه آزاد ماکو را مهم ترین موضوع این منطقه دانست و افزود: این منطقه آزاد در زمینه زیرساخت ها از جمله راه، جاده و مخابرات مشکلاتی اساسی داشته و دارد.

مدیر عامل منطقه‌ آزاد تجاری و صنعتی ماکو اظهار کرد: فرودگاه ماکو از 20 سال پیش برای هواپیمای فوکر طراحی شده بود اما با تغییراتی که در طرح اولیه این فرودگاه صورت گرفت، هواپیمای ایرباس 320 نیز می تواند از این فرودگاه پرواز کند.

وی به آماده سازی 40 هکتار زمین صنعتی در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و افزود: زمین های صنعتی غیر آلاینده تا آخر فروردین ماه 94 واگذار می شوند.

بقیه در ادامه مطلب

فروزان درباره مدارس این منطقه نیز گفت: طبق توافقی که با مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی صورت گرفته است با اعتبار 4 میلیارد تومان تمام مدارس کانکسی این منطقه جمع آوری می شوند.

وی با اشاره به فراهم نبودن زیرساختهای گردشگری منطقه آزاد ماکو گفت: در کل هتل های موجود در منطقه آزاد ماکو تنها 500 تخت وجود دارد که این موضوع یکی از مشکلات اساسی در جهت جذب گردشگر است.

مدیر عامل منطقه‌ آزاد تجاری و صنعتی ماکو با انتقاد از عملکرد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری در این منطقه، گفت: شهریور ماه توافق نامه با این سازمان منعقد شد اما تاکنون از بوروکراسی این اداره تمام نشده و هیچ اقدام مثبتی در منطقه صورت نگرفته است.

وی اظهار کرد: درآمدهای منطقه آزاد ماکو بدون سرمایه گذاری ها 5 برابر شده است.

فروزان به وضعیت 2 بازارچه فعال در این منطقه اشاره کرد و افزود: بازارچه ماکو مشکلاتی زیادی داشته اما در راستای جذب توریست مزیت زیادی برای منطقه ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه منطقه محروم پلدشت پتانسیل توسعه مانند منطقه جلفا را دارد، گفت: اخیرا بازارچه پلدشت با 30 مغازه افتتاح شده است.

مدیر عامل منطقه‌ آزاد تجاری و صنعتی ماکو تصریح کرد: در سال گذشته میزان واردات از مرز بازرگان به کشور 370 میلیون دلار بود اما از ابتدای امسال تاکنون200 میلیون دلار واردات داشتیم.

وی درباره تردد خودورها با پلاک منطقه آزاد تا مرکز استان نیز گفت: با کمک نماینده مردم ماکو، پلدشت، شوط و چالدران در مجلس شورای اسلامی امضای 122 نماینده مجلس در رابطه به تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد تا مرکز استان جمع آوری شده است.

فروزان با اشاره به اینکه تاکنون 100 خودرو در منطقه آزاد ماکو پلاک گذاری شده اند، افزود: تردد این خودروها در کارگروه هیئت دولت تا شعاع 200 کیلومتر مصوب شده اما بعد از تصویب آن در هیئت دولت و موافقت مجلس امکان تردد فراهم می شود.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو گفت: افزایش یکباره قیمت سوخت در ۱۰ روز اخیر در دو نوبت مشکلات حمل و نقل در مرز بازرگان را تشدید کرد.

حسین فروزان با اشاره به مشکلات به وجود آمده در تردد کامیون ها در مرز بازرگان اظهار کرد: در چند روز اخیر دو نوبت قیمت گازوئیل توسط اداره حمل و نقل و پایانه ها افزایش یافته است.

وی افزود: قیمت گازوئیل یکبار به 4 هزار و 500 تومان و در بار دوم به 6 هزار تومان برای کامیون های ترانزیتی ترکیه افزایش پیدا کرده و این موضوع مشکلات زیادی را در عرصه حمل و نقل ترانزیتی بین دو کشور ایجاد کرده است.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو گفت: کشور ترکیه نیز متقابلاً هزینه های ترانزیتی کامیون ها را افزایش داده به گونه ای که هم اکنون کامیون های ایرانی باید هزینه  بالایی متقبل شوند که این هزینه ها اصلاً به صرفه نیست.

وی تصریح کرد: این افزایش قیمت سوخت با پیشنهاد و حمایت ستاد قاچاق کالا برای جلوگیری از قاچاق سوخت عملیاتی شده اما تبعات آن مورد بررسی کامل کارشناسی قرار نگرفته و مشکلات زیادی را برای کامیون داران ایرانی و ترکیه ایجاد کرده و سیستم حمل و نقل کالا در کشور را مختل کرده است.

فروزان افزود: منطقه آزاد ماکو پیشتر با اتخاذ سلسله تدابیری و با ایجاد تسهیلاتی برای کاهش صف های کامیون های ترانزیتی اقدام کرده بود و در این زمینه توفیقات خوبی به دست آورده بود که در جای خود از هدر رفت سوخت جلوگیری می کرد اما اکنون با افزایش یکباره قیمت سوخت دوباره مشکلاتی برای کامیون داران ایجاد شده است.

وی افزود: این موضوع تحت بررسی مجدد اداره حمل و نقل و پایانه ها و ستاد مبارزه با قاچاق کالا قرار دارد و امیدواریم به نتایج مطلوبی برسد.

وی اظهار کرد: برای خرید هواپیما منابع مالی کافی وجود نداشته بنابراین منطقه آزاد تجاری ماکو با مشارکت استانداری آذربایجان غربی و همچنین بخش خصوصی اقدام به خرید یک هوایپما می کند.

مدیر عامل منطقه‌ آزاد تجاری و صنعتی ماکو در خصوص الحاق چالدران به این منطقه آزاد تجاری، گفت: به دلیل رشد منفی اقتصادی چالدران الحاق این شهرستان به منطقه آزاد تجاری می‌تواند تحول اقتصادی در این شهرستان به وجود آورده و سبب رشد درآمدزایی ساکنین چالدران شود.

فروزان افزود: در حال حاضر طرحی برای الحاق این شهرستان به منطقه آزاد تجاری آماده می شود که در صورت تصویب، چالدران نیز به منطقه آزاد ماکو الحاق می شود.

وی درباره استخدام در سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت: تاکنون بیش از یک هزار و 500 نفر برای استخدام در این سازمان تقاضانامه داده اند.

مدیر عامل منطقه‌ آزاد تجاری و صنعتی ماکو افزود: تمام استخدام های این سازمان از طریق برگزاری آزمون استخدامی است اما افراد نخبه دانشگاهی با مدرک فوق لیسانس از یکی از دانشگاه های معتبر کشور با معدل بالای 18 بدون آزمون استخدام می شوند.ارسال توسط رسول محمدنژاد صرفا" جهت اطلاع
آخرین مطالب