تبلیغات
::.خبرگزاری شوط و ماکو.:: - منطقه آزاد ماكو امید جوانان بومی
::.خبرگزاری شوط و ماکو.::
اخبار روز شهرستانهای شوط،ماکو و حومه...
با سلام. با تلاش های فراوان تیم خبری شوط و ماکو، نسخه ی جدید خبرگزاری شوط و ماکو راه اندازی گردیده است. همینک آخرین و بروزترین اخبار را در نسخه جدید سایت ما دنبال نمایید:

ورود به نسخه جدید


مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 26 شهریور 1393

توسعه منطقه آزاد ماکو از خرداد سال آینده نمایان می شود

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اعلام کرد: توسعه این منطقه از خرداد ماه سال آینده خود را نشان خواهد داد.

ماکو و توسعه ، برنامه «مناطق آزاد» شبکه رادیویی اقتصاد این هفته موضوع خود را به منطقه آزاد ماکو اختصاص داده بود که به همین علت مهندس «حسین فروزان» به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در استودیوی این برنامه حاضر شده و پاسخگوی سوالات شد.

در ابتدای این برنامه و پس از توضیحات مهندس فروزان از ویژگی های جغرافیایی منطقه آزاد ماکو، مهندس «اکبر ترکان» دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، پشت خط برنامه آمد تا درباره منطقه آزاد ماکو صحبت کند. وی با بیان این که هر یک از مناطق آزاد ما با یک پُرت به تجارت جهانی متصل هستند، اظهار کرد: منطقه ای از طریق فرودگاه، منطقه دیگری با بندر و منطقه ای نیز به وسیله خشکی این ارتباط تجاری را دارد که در این بین منطقه آزاد ماکو از طریق خشکی با تجارت جهانی در ارتباط است.

بقیه در ادامه مطلب

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با ذکر اینکه منطقه آزاد ماکو سالانه 15 میلیارد دلار با ترکیه تجارت زمینی دارد، افزود: این منطقه به جهت همین تجارت زمینی از اهمیت بالایی برای کشور برخوردار است که خوشبختانه امروز با مدیریت خوب مهندس فروزان در این منطقه، اقدامات خوبی برای توسعه آن نیز انجام گرفته است.

ترکان با اشاره به احداث فرودگاه منطقه آزاد ماکو، گفت: با توجه به فاصله 270 کیلومتری این منطقه با فرودگاه های ارومیه و تبریز، ساخت فرودگاهی در آن الزامی بود که با پیگیری های مدیریت منطقه آزاد ماکو، این پروژه با سرعت در حال انجام است و امیدوارم با اتمام آن در سال جاری شاهد رفع بخشی از مشکلات مربوط به حوزه زیرساختی منطقه باشیم.

** روند ساخت فرودگاه ماکو **

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز پس از این صحبت های مهندس ترکان، درباره روند ساخت فرودگاه این منطقه توضیح داد: تغییراتی در اجرای این پروژه صورت گرفته است به طوری که پیشتر برای فرود و پرواز هواپیمای فوکر طراحی شده و طول آن 1350 متر و عرض 30 متر بود اما اکنون طراحی فرودگاه به گونه ای است که امکان فرود هواپیمایی تا ایرباس 320 تغییر یافته و طول باند آن به 3500 متر و عرض 60 متر تغییر یافته است.

وی ادامه داد: همین تغییرات سبب شد نسبت به زمان قبلی وعده داده شده برای اتمام ساخت این فرودگاه تاخیر اندکی داشته باشیم به طوری که امیدوارم از اوایل سال آینده پروازهای این فرودگاه برقرار شود.

پس از این توضیحات فروزان، مهندس ترکان برای بار آخر پشت خط برنامه آمد و به عملکرد خوب مدیریت منطقه آزاد ماکو در راه اندازی بازارچه های مرزی شهرهای ماکو و پلدشت اشاره کرد و در ادامه از اجرایی شدن 2 اتفاق بزرگ در این منطقه طی آینده نزدیک خبر داد و گفت: با عملی شدن طرح جامع توسعه منطقه آزاد ماکو، شاهد اجرایی شدن این دو اتفاق بزرگ خواهیم بود که یکی از آنها صنعتی شدن منطقه و دیگری توجه به بعد گردشگری آن و اجرای پروژه هایی در امتداد چشمه ثریا است.

** ظرفیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو **

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در ادامه این برنامه با اشاره به ظرفیت های بالای این منطقه در حوزه معادن، اظهار کرد: معادن سنگ آهن و سیلیس فراوانی در این منطقه وجود دارد و ظرفیت بزرگی را برای سرمایه گذاری ایجاد کرده اند که امیدوارم با فراهم شدن زیرساخت های لازم و جذب سرمایه گذاری از این ظرفیت ها به نحود احسن بهره برداری کنیم.

فروزان همچنین به استعداد بالای این منطقه در حوزه کشاورزی اشاره کرد و افزود: 6 سد در منطقه آزاد ماکو وجود دارد و امروز که بیشتر نقاط کشور با بحران کم آبی مواجه هستند، این منطقه چنین مشکلی ندارد؛ به همین منظور ما 150 هزار هکتار از منطقه را برای سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی در نظر گرفته ایم.

وی همچنین به تردد سالانه یک میلیون و 200 هزار نفری از این منطقه اشاره کرد و گفت: اگر از هر نفر 100 دلار در این منطقه اخذ شود، درآمد بسیار قابل توجهی می شود که امیدوارم با تکمیل زیرساخت های منطقه به ویژه اتمام عملیات ساخت فرودگاه و همچنین تعریض جاده های منتهی به منطقه به این میزان دست یابیم.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین با اشاره به وجود چند هتل سه ستاره در این منطقه، ادامه داد: تاکنون درخواست ساخت 3 هتل 4 – 5 ستاره در منطقه از سازمان منطقه آزاد ماکو صورت گرفته و فکر می کنم با اجرایی شدن آنها تا 3 سال آینده مشکلی از نظر هتلینگ در این منطقه نداشته باشیم.

** همدلی مسئولان برای توسعه منطقه آزاد ماکو **

پس از این صحبت های مهندس فروزان، حجت الاسلام «ایوب رنجبری» امام جمعه شهرستان ماکو پشت خط برنامه آمد و درباره منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه من تمامی مناطق آزاد کشور را از نزدیک دیده ام، گفت: اگر بخواهم به دور از تعصب بگویم، منطقه آزاد ماکو فرصت ها و ظرفیت های کم نظیری دارد که بهره برداری درست از آنها می تواند این منطقه را به یک الگو تبدیل کند.

وی با اعلام این که از لحاظ ترانزیت، معدنی، کشاورزی و گردشگری ظرفیت های بسیاری در این منطقه وجود دارد اضافه کرد: اینجا بزرگترین منطقه آزاد خاورمیانه و دومین منطقه آزاد جهان بعد از شانگهای چین است و زمینه های خوبی برای سرمایه گذاری در آن فراهم شده است.

حجت الاسلام رنجبری در ادامه مهم ترین مزیت این منطقه را همدلی و همپوشانی بالای مدیران منطقه ذکر کرد و افزود: مهندس فروزان به عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، آقای علیپور نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و بنده و دیگر مسئولان منطقه ای و استانی با همدلی و اتحاد به دنبال فراهم کردن زمینه توسعه بیش از پیش منطقه هستیم.

** تشکیل کمیته مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی **

پس از صحبت های امام جمعه شهرستان ماکو، نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی پشت خط برنامه آمد و در سخنانی کوتاه با تایید و تاکید بر صحبت های امام جمعه ماکو مبنی بر همدلی در این منطقه برای پیشرفت و توسعه این منطقه، از تشکیل کمیته ای در کمیسیون اقتصادی مجلس برای کمک به مناطق آزاد کشور، اظهار کرد: این کمیته با هدف رفع قوانین دست و پاگیر برای تسریع امور مناطق آزاد تشکیل شده و امیدوارم بتوانیم در کنار مناطق آزاد کشور جهت توسعه آنها باشیم.

وی همچنین با اشاره به تسریع روند توسعه منطقه آزاد ماکو از زمان آغاز مدیریت مهندس فروزان، گفت: با اقداماتی که امروز در این منطقه انجام شده است، امید در دل اهالی منطقه آزاد ماکو زنده شده است.

** لزوم بازنگری در قوانین مناطق آزاد **

در ادامه این برنامه، مهندس فروزان نیز با اشاره به همدلی و یده واحده بودن مسئولان منطقه و استان، افزود: خوشبختانه ما یک استاندار خوب داریم که سابقه مدیریت در سازمان منطقه آازاد ماکو را پیش از من دارد و با ریز و بم منطقه آشناست، همچنین نماینده ساعی و تلاش گر نیز  حامی خوب ما برای تسریع روند امور است و ائمه جمعه منطقه نیز ما را در پیشبرد امور به خوبی همراهی می کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در بخشی دیگر از صحبت های خود با گلایه از تعریف نادرست مناطق آزاد در کشور، گفت: قوانین مناطق آزاد باید یک بازنگری دوباره شود؛ به طور مثال چند سال پیش قوانینی برای منطقه آزاد کیش مصوب شده که در دیگر نقاط کارایی ندارند به همین منظور باید قوانین مختص هر منطقه آزاد با توجه به ویژگی های مجزای هر کدام تعریف شود.

وی با اعلام این که از روز اول مدیریتم در این سازمان اولویت خود را بر فراهم و تکمیل زیرساخت های این منطقه به ویژه در حوزه حمل و نقلی قرار داده ام، اظهار کرد: علاوه بر فرودگاهی که شرح احداث آن رفت، جاده بازرگان به ایواوغلی و آذربایجان شرقی نیز باید تعریض شود چنان که در حال حاضر این جاده 11 متر عرض دارد و ترانزیت زمینی را با مشکل روبه رو کرده است هر چند ما بخشی از تعریض این جاده را آغاز کرده ایم اما اجرای تمام آن با توجه به بودجه محدود سازمان منطقه آزاد ماو کمی مشکل است و دولت باید در این زمینه به ما کمک کند.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد در ادامه با ذکر اینکه امسال ما بیشترین تمرکز خود را به فرودگاه این منطقه گذاشتیم و عمده بودجه سازمان را صرف ساخت آن کرده ایم گفت: سال آینده نیز باید تمرکز خود را به فنس کشی منطقه بگذاریم که برای این منظور 30 میلیارد تومان باید هزینه کنیم با این شرایط اغلب بودجه ما صرف فراهم کردن زیرساخت ها شود که باعث می شود از روند سرمایه گذاری در منطقه عقب بمانیم بنابراین باید دولت به ما در فراهم کردن زیرساخت ها کمک کند.

فروزان همچنین به عدم مجوز تردد خودروهای پلاک ویژه منطقه آزاد ماکو به ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: ما درخواست داریم که مجوز این تردد داده شود؛ اگر روزی فرزند پدری که خودروی با پلاک ویژه منطقه در اختیار دارد، بیمار شود امکان تردد با خودروی خود به مرکز استان را نخواهد داشت و این درست نیست.

** لزوم تکمل اتوبان تهران – آنکارا **

در ادامه این برنامه، مهندس «نادر صفرزاده» عضو هیئت مدیره منطقه آزاد ماکو نیز پشت خط برنامه آمد و با بیان این که ایجاد منطقه آزاد ماکو از یک دهه پیش مطرح شد اما 4 سال پیش به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اظهار کرد: این منطقه از ظرفیت های بزرگی در حوزه های تجاری، طبیعی و گردشگری برخوردار است که سرمایه گذاران می توانند با توجه به قاونین مندرج در قانون تشکیل مناطق آزاد در این منطقه سرمایه گذاری کنند.

وی نیز با تاکید بر لزوم تکمیل بزرگراه بازرگان – تبریز، اعلام کرد: این بزرگراه در ادامه ساخت اتوبان تهران – آنکارا احداث می شود که در حال حاضر تا نزدیکی شهر مرند اجرا شده و با تکمیل شود مسلما اتمام آن به نفع منطقه و تسهیل در ترانزیت کالا خواهد بود.

صفرزاده با اشاره به عزم جدی برای استفاده از ظرفیت های قانونی منطقه با استفاده از شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاران جهت توسعه منطقه آزاد ماکو، گفت: با توجه به شکسته شدن بخشی از تحریم ها علیه کشور، امیدواریم که شرکت های خارجی به ویژه فعال در حوزه پتروشیمی بار دیگر به کشور بازگشته و در منطقه آزاد ماکو سرمایه گذاری کنند.

** توسعه منطقه آزاد ماکو از خرداد ماه سال آینده **

در ادامه برنامه، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز با اشاره به علاقه مندی سرمایه داران بومی مقیم خارج از کشور برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو، افزود: ما با سرمایه گذارانی مختلفی مذاکره کرده ایم و نتایج آن در آینده نزدیک مشخص خواهد شد البته تلاش ما بر این است که از بروکراسی های اداری برای حضور سرمایه گذاران در منطقه بکاهیم تا نسبت به حضور سرمایه گذاران در این منطقه تسریع و تسهیل صورت گیرد.

وی اضافه کرد: اخیرا توانستیم 130هکتار را روی نقشه برای واگذاری به حوزه صنعت  مشخص کنیم که این اراضی را به سرمایه گذاران حوزه صنعتی واگذار خواهیم کرد.

فروزان با اعلام اینکه توسعه منطقه آزاد ماکو از خردادماه سال آینده خود را نشان خواهد داد، گفت: تا آن زمان زیرساخت های لازم فراهم خواهند شد و امیدواریم با جذب سرمایه گذاران، توسعه این منطقه به خوبی نمایان شود.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به عبور خط لوله گاز ایران به ترکیه از منطقه آزاد ماکو، اظهار کرد: معتقدم باید جلوی خام فروشی را گرفت به همین منظور راه اندازی واحدهای پتروشیمی در منطقه در دستور کار ما قرار دارد چنان که حتی در این زمینه نیز پیشنهادی در زمینه پلی اتیلن داشتیم اما فعلا در انتظار تکمیل زیرساخت ها هستیم تا سرمایه گذاری در این زمینه را نیز آغاز کنیم.

وی در پایان با اشابه به این که سرمایه گذاری در صنعت مونتاژ، مبل سازی و الکتریکی در این منطقه امکانپذیر بوده و در دستور کار ما است، تاکید کرد: امیدوارم در آینده نزدیک شاهد یک منطقه آزاد پررونق در شمال غربی ترین نقطه کشور باشیم.ارسال توسط رسول محمدنژاد صرفا" جهت اطلاع
آخرین مطالب